Yerba mate, niezwykle popularny napój w krajach Ameryki Południowej takich jak Argentyna, Brazylia, Boliwia, Paragwaj i Urugwaj, staje się od pewnego czasu w Polsce coraz bardziej popularny dzięki sklepom internetowym, w których z łatwością można zakupić zestawy herbaty yerba mate z akcesoriami do jej picia.
Silny aromat i smak tej herbaty odrzucają przy pierwszym łyku wiele osób, jednak jak twierdzą zagorzali miłośnicy tej herbaty, jej smak trzeba się nauczyć doceniać. A kiedy się to stanie, życie bez yerba mate będzie niewyobrażalne – chociażby jak dla większości Urugwajczyków, którzy każdego dnia wychodząc z domu zabierają ze sobą termos i naczynie do picia tej herbaty.
Jak produkowana jest yerba mate?
Yerba mate jest produkowana z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Wbrew pozorom, ostrokrzew nie jest rośliną zielną, ale drzewem. Ostrokrzew paragwajski rośnie w Ameryce Południowej, głównie w północnej Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i południowej Brazylii.
Zebrane liście i gałązki poddaje się wysuszeniu. Pierwszym etapem, zaraz po zebraniu liści jest „sapecado”, suszenie liści przez 20-30 sekund nad ogniem. Dzięki temu hamuje się fermentację i utlenianie liści. Podczas tego procesu yerba mate nabiera także swojego charakterystycznego aromatu.
Drugim etapem jest proces o nazwie „secado”. Tutaj liście są suszone przez dłuższy czas (nawet kilka godzin), zwykle za pomocą nowoczesnych maszyn.
Trzecim etapem obróbki liści jest „canchado” – mielenie liści i pakowanie ich w jutowe worki, na których podaje się datę i miejsce pochodzenia liści.
Czwartym etapem produkcji yerba mate jest jej proces dojrzewania (beneficio) – worki z wysuszonymi liśćmi pozostawia się na 6 do 24 miesięcy gdy stosuje się naturalne metody produkcji lub 30 do 60 dni gdy wykorzystuje się dojrzewanie przyspieszone (wykorzystujące regulowaną temperaturę, wilgotność i obieg powietrza). Podczas tego procesu herbata nabiera finalnego smaku, aromatu i koloru.
Ostatnim etap produkcji to „molienda”, mielenie i sortowanie. Podczas tego procesu wysuszone liście są za pomocą wyspecjalizowanych maszyn oddzielane od gałązek i innych niepożądanych części rośliny. Później każdy producent według swojej własnej receptury dokonuje mieszanki liści i innych części rośliny w odpowiednich dla swojego produktu proporcjach, a następnie paczkowane herbaty trafiają do sklepów.