Biała herbata jest uważana za najlepszy i najdroższy gatunek herbaty na świecie. Jest ona produkowana na niewielką skalę w Chinach. Zbiór odbywa się wczesną wiosną, a sama herbata jest poddawana tylko procesowi więdnięcia oraz suszenia.
Delikatność białej herbaty od pierwszego łyku odróżnia ją od herbaty czarnej czy zielonej.
Subtelny smak i aromat tego naparu to nie jedyny powód, by na chwilę odstawić kubek z zieloną czy czarną herbatą i sprawdzić smak tej odmiany.
Herbata biała produkowana jest z pąków liści lub młodych liści herbaty chińskiej. Herbata ta przechodzi minimalny proces obróbki – zebrane liście lub pąki podlegają procesowi więdnięcia i suszenia (które powstrzymuje przed fermentacją).
Efektem tej obróbki są liście koloru jasnozielonego, słomkowego lub srebrnego, z których przyrządza się napar o kolorze jasnożółtym. Biała herbata, dzięki zupełnie odmiennemu procesowi obróbki (a przede wszystkim pominięciu procesu fermentacji), znacząco różni się smakiem od herbaty czarnej czy zielonej – jest delikatna, pozbawiona cierpkości czarnej herbaty oraz trawiastości zielonej herbaty.
Nazwa „herbata biała” pochodzi od srebrnobiałych włosków nierozwiniętych jeszcze pąków rośliny, co nadaje roślinie biały wygląd. Sam napar z białej herbaty nie jest biały, a zwykle jasnożółty.
Mieszanki białej herbaty
Oryginalna herbata biała jest produkowana w Chinach, w prowincji Fujian. Od pewnego czasu produkuje się ją także na Tajwanie, we wschodnim Nepalu i północnej Tajlandii, jednak większość herbat białych przeznaczonych na eksport to herbaty z Chin.
W sklepie dostępna jest zarówno oryginalna biała herbata z Chin jak i mieszanki białej herbaty z różnymi owocami, zwykle o stosunkowo delikatnym smaku – np. herbata biała z maliną, wanilią i kokosem, cytryną, czy jaśminem. Delikatny smak białej herbaty doskonale komponuje się z owocami leśnymi. Smak białej herbaty w przeciwieństwie do trawiastej herbaty zielonej nie musi być łagodzony dodatkami i większości osób powinna ona smakować także bez żadnych dodatków.